همه چیز دربارهٔ فونتهای چند رنگ

فونت چند رنگ؟

همین اول روشن کنم که منظور ما از فونت چند رنگ، فونتهای عادی نیست که بعدا توسط نرم‌افزارهای گرافیکی، رنگی شوند! از آن فونتها که پیش‌تر هم داشتیم. در فونتهای چند رنگ یا Multicolored در واقع هر کاراکتر یا حرف یا به اصطلاح Glyph، به تنهایی رنگ‌دار است. این رنگها می‌تواند یک، دو، سه، چهار و… لایهٔ مختلف را شامل شوند. برای درک بهتر، تصور بفرمایید که در فوتوشاپ، چندین لایه را روی هم قرار داده‌اید و به هر کدام رنگهای مختلف داده و نتیجه یک حرف چند رنگ شده است. این فونتها دقیقا همین کار را می‌کنند، با این تفاوت که مانند دیگر فونتهای رایج به راحتی بر روی سیستم شما نصب شده و قابلیت تایپ و ویرایش به همان صورت چند رنگ را دارند. نیز این فونتها با نمونه‌های دیگر که در آنها طراحان چندین فایل PSD یا AI را با حروف چند لایه آماده کرده و برای دانلود یا خرید در اختیار علاقه‌مندان تایپوگرافی می‌گذارند متفاوت است.

خب حالا از کجا دانلودشان کنیم؟

البته فونتهای چند رنگ هنوز این قدر نو هستند که بسیاری از طراحان فونت و حروف نمی‌دانند چطور می‌توانند طراحی‌شان کنند. تعدادی هم اعتقاد دارند که اینها «فونت نیستند!» به همین دلیل کمی که منتظر بمانیم بر تعدادشان افزوده خواهد شد. از این بسته می‌توانید ۳۰ فونت زیبای چند رنگ لاتین را دانلود کنید و از اینجا فونتهای چند رنگ فارسی را که تنها نمونه‌های موجود از این نوع فونتها هستند.

حالا کجا و چطور استفاده کنیم از این فونتهای چند رنگ؟

فونتهای چند رنگ در حال حاضر در ادوبی فوتوشاپ سی‌سی ۲۰۱۷، ادوبی ایلوستریتور سی‌سی ۲۰۱۸، ادوبی این‌دیزاین سی‌سی ۲۰۱۹ و کوارک‌اکسپرس ۲۰۱۸ به بعد (ویندوز و مک) و اسکچ و افینیتی‌دیزاینر (از مک‌او‌اس موهاوی به بعد) رنگی کار می‌کنند. برنامه‌ای هم مخصوص نمایش و خروجی تصویری و برداری گرفتن از فونتهای چند رنگ وجود دارد به نام Fontlab Pad که می‌توانید به رایگان از همین سایت دانلودش کنید. این هم لیست کامل برنامه‌هایی که از فونتهای «چند رنگ» پشتیبانی می‌کنند:

+Photoshop​ ​CC 2017

+Illustrator​ ​CC 2018

+InDesign​ ​CC 2019

+QuarkXPress​ ​2018

Pixelmator​ macOS 10.14+ Mojave

Sketch​ macOS 10.14+ Mojave

Affinity Designer​ macOS 10.14+ Mojave